GOPRO
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.GoPro HERO9 Protective Housing is engineered for use with HERO12 Black, HERO11 Black, and HERO10 Black. This robust casing shields your GoPro from mud, dirt and debris and maintains functionality with accessible screens and enhanced audio capture. Waterproof down to 60m, this GoPro housing is a great protective option for deep-water diving.
Front LCD screen remains accessible for viewing and controlling footage
Skeleton backdoor design improves audio capture and access to rear touchscreen controls
Flat glass lens provides sharp, high-resolution images above and below the water
Rugged housing protects GoPro from mud, dirt, debris, and hazards
| Advanced Features | Waterproof |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 8.20 cm |
| Assembled Length (cm) | 7.80 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.10 kg |
| Assembled Width (cm) | 4.50 cm |
| Colour Group | Black |
| Electronic Accessory Type | Camera Grip |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 4 |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Theme | No Theme |
|---|
Originally posted on GoPro
Originally posted on GoPro
Originally posted on GoPro
Originally posted on GoPro
Originally posted on GoPro
Originally posted on GoPro
Originally posted on GoPro
Originally posted on GoPro
