GRABER
One Size
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Keep your toes warm and cozy with Grabber® Portable Toe Warmers. Offering over six hours of natural, air-activated warmth, these non-toxic, environmentally safe warmers are designed with adhesive on one side to ensure they stay in place. Safe and effective, this convenient 10pk of Grabber® toe warmers provide consistent heat to keep your toes comfy in chilly conditions.
Biodegradable warmers use eco-friendly, non-toxic materials
Each adhesive-backed toe warmer delivers over 6 hours of portable heat
Easy to activate by simply adhering to shoes or socks—no shaking needed
10-pair pack provides ample warmth for cold-weather activities
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Odourless |
| Assembled Height (cm) | 23.87 cm |
| Assembled Length (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Weight (g) | 240.40 g |
| Assembled Width (cm) | 10.66 cm |
| Average Temperature (°C) | 38.00 °C |
| Case Material | Fabric |
| Colour Group | Red |
| Heat Source | Air |
| Maximum Temperature (°C) | 42.00 °C |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 10 |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Sustainability | None |
| Working Time (hr) | 8 h |
