Proudly Canadian
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Granger's Clothing Wash and Repel is a unique wash-in formulation that delivers effective cleaning, and durable water-repellency, in a single wash cycle.
Effectively cleans all technical outdoor fabrics and clothing
Restores and refreshes the water-repellent finish found on your waterproof garments
Suitable for use on all GORE-TEX® and eVent garments
| Advanced Features | Eco-Friendly,Pourable |
|---|---|
| Certifications | No Certifications |
| Chemical Form | Liquid |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Household Chemical Type | Cleaner |
| Laundry Use | Not Applicable |
| Machine Use | Laundry Washers |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Polish Type | No Polish |
| Primary Colour | Clear |
|---|---|
| Primary Material | Liquid |
| Product Height (cm) | 20.00 cm |
| Product Length (cm) | 5.00 cm |
| Product Weight (kg) | 0.34 kg |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Shelf Life (months) | 24 mo |
| Shelf Life After Opening (Month) | 24 mo |
| Surface Type | Not Applicable |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Rumpl
Originally posted on Rumpl
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Rumpl
Originally posted on Rumpl
Originally posted on Rumpl
