Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Granger's Down Cleaner is a wash-in formulation that’s designed to gently clean all of your down and synthetic-filled items.
Specially formulated to clean all down and synthetic-filled products – including sleeping bags and jackets
Removes dirt and grime without reducing the insulating properties of your items
Can be used as a first step when applying water-repellent treatments
| Advanced Features | Eco-Friendly,Deodorizing |
|---|---|
| Certifications | No Certifications |
| Chemical Form | Liquid |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Household Chemical Type | Cleaner |
| Laundry Use | Not Applicable |
| Machine Use | Laundry Washers |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Polish Type | No Polish |
| Primary Colour | Clear |
|---|---|
| Primary Material | Liquid |
| Product Height (cm) | 20.00 cm |
| Product Length (cm) | 5.00 cm |
| Product Weight (kg) | 0.34 kg |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Shelf Life (months) | 24 mo |
| Shelf Life After Opening (Month) | 24 mo |
| Surface Type | Not Applicable |
