GRAYL
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The GRAYL® GeoPress® Water Purifier offers 24 ounces of clean drinking water in just eight seconds. Perfect for global travel, this portable water purifier ensures safe hydration from various water sources. It also protects against waterborne pathogens, chemicals, heavy metals, and microplastics.
Eliminates 99.99% of viruses, 99.9999% of bacteria, and 99.99% of protozoan cysts
Filters sediment, microplastics, and harmful chemicals efficiently
Enhances the taste, smell, and clarity of water
Purifies contaminated water in 8 seconds for quick, safe hydration
Sustainable solution that reduces single-use plastic waste
Cartridge lasts 350 cycles or up to 10 years for long-term use
Constructed from BPA-free, food-grade materials for safety
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 26.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 8.60 cm |
| Assembled Width (cm) | 8.60 cm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Orange |
| Elements Filtered | Bacteria,Chemicals |
| Filter Life (Month) | 350 mo |
| Filter System | Outdoor |
| Form | Cartridge |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Particulates Filtered | Bacteria |
| Primary Material | Activated Carbon |
| Type of Filter | Activated Carbon |
No, I do not recommend this product.
