GRAYL
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Unrivaled Ease, Speed & Convenience. No other purifier rivals the speed, simplicity and effectiveness of GeoPress. In eight seconds, it makes 24 ounces (710 ml) of safe, clean drinking water anywhere on earth. Tap into the world’s water sources and safely drink from sketchy spigots, hotel sinks, murky rivers, wells or lakes. Removes global waterborne pathogens (virus, bacteria, protozoan cysts) and filters pesticides, chemicals, heavy metals, and microplastics. Also improves taste, smell, and clarity!
Unrivaled ease, speed and versatility — simply Fill. Press. Drink™
OnePress™ Global Protection empowers travelers, adventurers and survivalists to make the world’s sketchiest water sources safe
Removes waterborne pathogens (viruses, bacteria, protozoan cysts), including Rotavirus, Hepatitis A, Norovirus, Giardiasis, Cryptosporidium, E. Coli, Cholera, Salmonella, Dysentery and more
Filters: particulates (sediment, microplastics) and many chemicals, pesticides, and heavy metals
Improves taste, smell and clarity
Virtually no setup time, and fastest
Performance: purifies and filters contaminated water in 8 seconds (5 liters per minute)
SimpleVent™ Drink Cap performs three functions: 1. vents air while purifying 2. protects against cross-contamination, grime, and dirt 3. allows one-handed hydration through fast-flow drink spout
SoftPress™ ergonomic comfort pads for non-slip, anti-fatigued pressing TopoGrip™ non-slip TPE placed on all heavy use surfaces Saves money and waste; travel sustainably and never buy single-use bottled water again
| Assembled Height (cm) | 26.50 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 26.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 8.60 cm |
| Certifications | NSF Certified |
| Colour Group | Brown |
| Elements Filtered | Bacteria,Silt |
| Filter Life (Month) | 120 mo |
| Filter System | Manual Pump |
| Form | Cartridge |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Polypropylene |
|---|---|
| Type of Filter | Activated Carbon |
Originally posted on GRAYL
Originally posted on GRAYL
Originally posted on GRAYL
Originally posted on GRAYL
Originally posted on GRAYL
Originally posted on GRAYL
Originally posted on GRAYL
Originally posted on GRAYL
