GREGORY
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Gregory Jade LT Plus 28L Backpack is a lightweight bag for travelling all day. Various pockets help to store essential items. The hydration reservoir sleeve keeps you hydrated for a long time. This sleek-looking backpack is highly adaptable and has extended sizing.
VaporSpan ventilated backpanel with specialized mesh panels regulates airflow to keep you dry
Hipbelt reduces heat and friction on certain body parts
Zippered hipbelt pockets help secure smartphones and tablets
Padded shoulder straps with smooth surfaces increase comfort and ventilation
Interior hydration sleeve with Speedclip attachment system keeps you hydrated even in remote places
Top loading design with drawcord opening makes gears easily accessible
| Assembled Height (cm) | 9.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 29.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 53.50 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.22 kg |
| Product Volume (L) | 28.00 l |
| Primary Material | Polyester |
| Advanced Features | Lightweight |
| Sustainability | Recycled Blended Claim Standard Certified |
