GREGORY
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Gregory Men's Stout 60L Backpack is ideal for multiday hiking trips and extended trails. It offers an adjustable fit and generous storage for comfort during outdoor adventures. The included rain cover protects your gear from showers, allowing exploration in any weather. With organized compartments, a breathable back panel, and a stable alloy frame, this Stout 60L travel backpack delivers functionality and ventilation for your trekking essentials.
Adjustable torso and 3D Foam back panel provide a comfortable fit and promote airflow
Padded hip belt with zippered pockets distributes weight and offers easy access
Custom zipper access for quick retrieval of sleeping bags or layers
Perforated shoulder harness with a sternum strap and safety whistle offers comfort and safety
Wishbone alloy frame offers stable load management and flexibility
Rain cover included for added protection from unexpected showers
| Accessories List | Rain Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable Torso,Durable |
| Primary Fabric Material | Nylon |
| Secondary Fabric Material | Nylon |
| Assembled Weight (kg) | 1.79 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 23.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 66.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 33.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 21.00 cm |

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Gregory

Originally posted on ExpertVoice.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Gregory
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Gregory
