GREGORY
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.From trails to city streets, the Gregory Nano 20 L Backpack is built for adventure. Lightweight and versatile, it holds more than you'd think. Padded straps for comfort and a hydration reservoir pocket keep you going. Dual side pockets give you easy access to water bottles and its mesh pockets keep small items organized. The Gregory Nano backpack is a good option for any trip.
Versatile pocket fits hydration reservoir or tablet, with easy tube routing through shoulder straps
Quick-access front storage combines a mesh pocket and organized sleeve with a key hook
Air mesh shoulder straps offer one-handed sternum buckle adjustment and breathable comfort
Breathable back panel and tuck-away hip belt provide comfort and support
Main compartment uses compression straps and quick-release buckles to secure gear firmly
| Assembled Height (cm) | 5.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 28.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 50.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.62 kg |
| Product Volume (L) | 20.00 l |
| Primary Material | Nylon |
| Advanced Features | Lightweight |
| Sustainability | Recycled Blended Claim Standard Certified |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Gregory
