GREGORY
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.For quick overnights and high mileage days, the Stout 45 is the perfect fit. With an included raincover and the VersaFit adjustable suspension, you get a custom fit and piece of mind that you're ready for any weather.
VersaFit adjustable torso length with 3D Foam breathable backpanel
Padded wraparound hipbelt with large zippered pockets
Perforated, breathable shoulder harness with sternum strap featuring an integrated safety whistle
Wishbone alloy frame for stable load management and torsional flexibility
Raincover included in dedicated zippered pocket for added organization
Zippered bottom sleeping bag compartment
Zippered top pocket with underside zippered raincover pocket and key clip
Dual side mesh pockets with top and bottom compression straps
Front oversized stretch mesh pocket with durable fabric panel
| Accessories List | Hip Belt |
|---|---|
| Advanced Features | Adjustable Torso |
| Primary Fabric Material | Nylon |
| Secondary Fabric Material | High Tenacity Nylon |
| Assembled Weight (kg) | 1.61 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 20.40 kg |
| Assembled Length (cm) | 60.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 33.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 18.00 cm |
