As golfers, we should be able to know exactly where our things are at any given moment. Grit has redefined the core components of the golf bag and said goodbye to large pockets that become bottomless pits. Integrating a brand-new storage system on the front of the bag, players will now be able to organize their gear on a shelving unit right in front of them. The Golf Tower is a brand-new concept that will revolutionize the golf bag industry.
One of a kind SQUARE shape style for increased stability and better fit on carts
Full Front Door leads to an internal shelving unit to store and organize various items
Removable embroidery panel
Removable cooler sleeve
Umbrella slot
Premium Ripstop Polyester material construction
Magnetic Hinged Top Pouch located at the top of the bag to store balls and tees
Quick access waterproof valuables pocket to store items such as phones and rangefinders
Shoe pocket at the back of the bag
| Type of Golf Bag | Cart Bag |
|---|---|
| Accessories List | Umbrella Holder,Towel Ring,Rain Hood,Strap,Velcro Glove Pad |
| Number of Dividers | 15 |
| Number of Pockets | 7 |
| Number of Straps | 1 |
| Primary Material | Polyester |
| Advanced Features | Push Cart Optimized Base,Shoe Pocket,Trunk Handle,Strap Pass-through,Embroidery Pocket,Range Finder Pocket,Valuables Pocket |
| Assembled Length (cm) | 86 cm |
| Assembled Width (cm) | 25 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3 kg |
| Sustainability | None |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
