GSI
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The GSI 4-Cup Mini Espresso Set is an easy-to-carry and lightweight espresso maker for adventurers. Made from ultra-rugged Glacier Stainless® steel, this compact brewer delivers rich espresso shots in minutes, no matter where your adventures take you. The double-walled, stainless steel cup preserves your coffee at the perfect temperature, and the simple, user-friendly design offers effortless brewing.
4 double shots (25 fl oz) of creamy espresso can be brewed in minutes, ideal for a quick caffeine dose on the road
Highly durable Glacier Stainless steel construction ensures years of dependable brewing performance, regardless of the adventure
A double-walled stainless steel cup holds your espresso at the perfect drinking temperature for a long time
The simple, user-friendly design allows for hassle-free usage whether camping, hiking, or trekking
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Depth (cm) | 11.68 cm |
| Assembled Height (cm) | 16.26 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.55 kg |
| Assembled Width (cm) | 14.99 cm |
| Coffee Maker Type | Espresso Coffee Maker |
| Colour Group | Grey |
| Number of Cups Capacity | 4 |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on GSI Outdoors

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com
Yes, I recommend this product.

Originally posted on ExpertVoice.com
