GSI
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The GSI Bugaboo 10-inch Silver Frypan is a lightweight, non-stick pan designed for camping and trekking. This silver pan features an even-heating surface for optimal cooking. The non-stick coating does not allow the food to stick easily, making cooking and cleaning this camping pan easier. The spiral-turned base grips the stove and grill grates securely, ensuring more cooking stability. The use of a SureLock™ folding handle means ease of storage and portability, making this pan an ideal choice for outdoor pursuits.
Non-stick surface ensures easy food release and cleaning
An even-heating surface ensures better cooking
Spiral-turned base securely grips the stove and grill grates for more stability
The SureLock™ folding handle makes it easy to store and pack the pan
| Pan Type | Aluminum Cookset |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Aluminum Non-Stick |
| Product Volume (L) | 3.8 l |
| Cookware base | Aluminum, Not Induction |
| Handle Material | Metal/Silicone |
| Handle Style | Angled |
| Product Height (cm) | 7.11 cm |
| Product Length (cm) | 28.00 cm |
|---|---|
| Product Width (cm) | 26.92 cm |
No, I do not recommend this product.
