GSI
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The GSI Highland 750ml BPA-Free Fifth Flask is a versatile and compact water carrier for outdoor adventures. It features a multi-layer, BPA-free laminate design with a foiled exterior and a rewritable date bar to record contents. The easy-pour handle and wide opening let you pour drinks comfortably without spilling. The secure lid on the GSI Highland Fifth Flask keeps the contents safe and prevents leaks, making it an essential addition to your gear.
Roll-up design allows easy storage in packs or pockets
Built-in easy-pour handle prevents spilling
Wide-mouth design ensures easy filling and pouring
Tethered lid with silicone wrap offers a secure grip
Multi-layer, BPA-free, foiled laminate bottle provides durability
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Product Height (cm) | 4.38 cm |
| Product Width (cm) | 24.63 cm |
| Product Length (cm) | 14.78 cm |
| Product Weight (g) | 45.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | BPA Free |
| Product Use(s) | Camping/Outdoors |
