GSI
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The GSI Microlite 500 Flip Insulated Water Bottle is the ultimate companion for your daily adventures. Its ultra-lightweight design and vacuum insulation keep your drinks hot for up to 10 hours and cold for up to 20 hours. Perfect for commuting, picnics, and sporting events, this water bottle combines durability with a sleek, compact form that fits effortlessly into any bag.
Glacier Stainless material for durability
Lightweight design for easy portability
Vacuum insulation maintains temperature for hours
Thin 2-millimetre walls for a compact design
Push-button flip top cap locks closed for secure transport and easy drinking
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 7.62 cm |
| Product Width (cm) | 6.60 cm |
| Product Length (cm) | 23.36 cm |
| Product Weight (g) | 0.50 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Insulated,Lightweight |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Cold Beverages |
