GSI
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Sustainably sourced Tongs for everyday use.
Made of solid FSC certified beech wood
Natural oil finish
Full size
Safe for non-stick cookware
Beech wood is easy to clean. Simply hand wash with warm water and soap. Dry before next use
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Certifications | FSC Certified |
| Colour Group | Brown |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Kitchen Utensil Type | Tongs |
| Primary Material | Wood |
| Product Height (cm) | 4.00 cm |
| Product Length (cm) | 30.48 cm |
| Product Weight (g) | 68.00 g |
| Product Width (cm) | 6.35 cm |
