GSI
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed to cook for smaller groups, the GSI Selkirk 2-Burner Camp Stove is equipped with single controls for everything from simmering to boiling. This camp stove is built around twin 10,000 BTU burners with room for any two of the Bugaboo Camper pans side-by-side. With a powder-coated steel exterior and wraparound protective windscreens, this outdoor burner camp stove is made to last. Plus, its stainless steel and nickel-chrome cooking surfaces make it easy to clean after meals.
Sturdy double-powder coated steel construction for lasting outdoor durability
Simple, push-button Piezo ignition system for singe-free lighting
Built-in carrying handle designed for easy-transport
Individual, micro-control valves for precise tunability and output for each burner
Wraparound windscreens fold out to keep the elements at bay or for use with larger cookware
Welded steel supports provide a stable, secure cooking platform for 8 to 10-inch pots
| Stove Type(s) | Dual Burner |
|---|---|
| Camping Style | Car Camping |
| Accessories List | Carry Case |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Total Heat Generated (BTU) | 10000 Btu |
| Number of Burners | 2 |
| Fuel Type(s) | Propane |
| Ignition Type | Push Button |
| Primary Material | Steel |
| Assembled Weight (kg) | 3.70 kg |
| Assembled Length (cm) | 46.30 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 32.60 cm |
| Assembled Height (cm) | 9.70 cm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Originally posted on atmosphere.ca
