Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Developed for riders that seek out big hits and a lot of gravity, the Force 29 Elite is built for the thrill of it. With suspension from Fox and Marzocchi and a SRAM Eagle drivetrain this is the perfect build for those who like to throw the bike on the rack and get shredding.
Marzocchi Z1 Bomber, Fox Float DPX2 Performance
SRAM SX Eagle 12 Speed Drivetrain
GT Dropkick Dropper Post
LTS provides improved braking performance, bump absorption and increased traction
Flip chip tunability allows the rider to adjust their raditude based on terrain and riding style.
Bulletproof alloy frame for maximum durability
| Mountain Bike Type | Freeride |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Step-Through |
| Frame Material | Alloy |
| Bike Speeds | 12 |
| Bike Bar Type | Flat Bars |
| Bike Shifter Type | SRAM SX Eagle |
| Bike Front Brakes | Hydraulic |
| Bike Rear Brakes | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (mm) | 180 mm |
| Type of Suspension | Front & Rear Suspension |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 0 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 0 mm |
| Tire Type | Stud |
| Type of Bicycle Rims | Tubeless |
| Bicycle Wheel Size | 29" |
| Tire Width (cm) | 2.5" |
| Number of Spokes | 28 |
| Bike Bottom Bracket Type | Truvativ Power Spline |
| Front Hub Type | Freehub |
| Rear Hub Type | Freehub |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | SRAM SX Eagle |
| Number of Chainrings | Triple |
| Pedal Style | N/A |
| Saddle Width (mm) | 140 |
| Seat Post Diameter (mm) | 31 mm |
Yes, I recommend this product.
