








*On select style/sizes
BLUE
Please select a Frame Size (cm) to view availability

Our Elite spec GT Grade Carbon combines BikeRadar’s Gravel Bike of The Year frameset with a desirable package of Shimano group set and WTB all-terrain go-anywhere tyres. Relish in the ride provided by floating stays and Triple Triangle, on a bike that the critics love; “it’s a bike that takes you back to your childhood, when blasting round the woods and finding things to flick between, jump and drop off was the order of the day.” See you on the gravel.
Grade Carbon Fork, Tapered Carbon Steerer, 12x100 Thru Axle, Flat Mount Disc (160mm), Adjustable Flip Chip
Shimano GRX 400 1x11 drivetrain
WTB Nano TCS Light, 700 x 40c, Tubeless Ready
Floating seat stays for more compliance
Di2 and Stealth Dropper compatible
Tire Clearance - All Grades are spec’d with 37c width tires, but can easily accommodate up to 42mm measured clearance.
Bikes purchased online require assembly by a trained Technician – Book online or contact your local Sportchek for free assembly.
| Road Bike Type | Gravel |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Triple Triangle |
| Frame Material | Carbon |
| Bike Speeds | 20 |
| Bike Bar Type | Drop Bars |
| Bike Shifter Type | Shimano Road (Dual Control Shifter) |
| Bike Front Brakes | Hydraulic Disc |
| Bike Rear Brakes | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (mm) | 160 mm |
| Tire Type | Tubeless |
|---|---|
| Bicycle Wheel Size | 27.5" |
| Tire Width (cm) | 40c |
| Bike Bottom Bracket Type | Press Fit |
| Front Hub Type | 12x100 Centerlock |
| Rear Hub Type | 12x142 Centerlock |
| Bike Derailleur Front Model | Shimano Tiagra, Braze-on |
| Bike Derailleur Rear Model | Shimano GRX RX400, Shadow Plus |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Clipless |
| Saddle Width (mm) | 140 |
| Seat Post Diameter (mm) | 27.2 mm |
| Seat Post Diameter (mm) | 27 mm |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.