Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.We’ve been making 24” dirt bikes longer than most bike companies, and the Stomper 24” packs years of knowhow in a perfectly sized junior mountain bike, and this lightweight GT aluminium MTB frame features LegitFit geometry for improved handling. This Prime 24” model boasts twist-shift gears, suspension forks, and smooth-rolling Kenda tyres. Stomp your local trails on the Stomper Prime 24"!
Shimano 1x7 drivetrain
Alloy V-Brakes
Kickstand
Improved Geometry bikes with the LegitFit system feature geometry adjustments to improve ergonomics for youth statures. The result: Increased stability, comfort and confidence for a wider range of riders.
Easier Pedaling bikes with the LegitFit system have their pedal positions moved slightly forward. The result: Makes it easier to pedal.
Better Positioning bikes with the LegitFit system have narrower crank and pedal positions that match the width of a child’s hips. The result: A stronger, more natural pedal stroke.
| Mountain Bike Type | Cross Country |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Hardtail |
| Frame Material | Alloy |
| Bike Speeds | 7 |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Shifter Type | Microshift Twist Shifters |
| Bike Front Brakes | V-brake |
| Bike Rear Brakes | V-brake |
| Rotor Size (mm) | N/A |
| Type of Suspension | Not Applicable |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 120 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 160 mm |
| Tire Type | Foldable |
| Type of Bicycle Rims | Double Wall |
| Tire Width (cm) | 40c |
| Number of Spokes | 1 |
| Bike Bottom Bracket Type | Square Taper |
| Front Hub Type | Not Applicable |
| Rear Hub Type | Not Applicable |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | microSHIFT RD-M21L |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Seat Post Diameter (mm) | 27.2 mm |
| Sustainability | None |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Mountain Bike Type | Cross Country | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | Training Wheels,Reflectors | Reflectors | Training Wheels,Reflectors | Reflectors | |
| Frame Type | Hardtail |
Yes, I recommend this product.
