Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Ready to roll with the best? The GT Zaskar LT Expert Mountain Bike takes your off-road experience to new heights, featuring a RockShox 130mm fork, SRAM NX 12-speed drivetrain and GT's legendary Triple Triangle frame. Whether you're flying downhill or tackling tricky climbs, this mountain bike delivers the ultimate in control and power.
RockShox 35 Gold RL fork with 51-millimetre offset smooths rough trails for confident handling
SRAM SX Eagle 12-speed drivetrain helps you tackle steep climbs and fast descents
TranzX Dropper Seatpost allows you to lower your saddle quickly for better downhill control
| Mountain Bike Type | Freeride |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Triple Triangle With Floating Seat Stays |
| Frame Material | Alloy |
| Bike Speeds | 12 |
| Bike Bar Type | Flat Bars |
| Bike Shifter Type | SRAM SX Eagle |
| Bike Front Brakes | Hydraulic Disc |
| Bike Rear Brakes | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (mm) | 160 mm |
| Type of Suspension | Front & Rear Suspension |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 0 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 0 mm |
| Tire Type | Stud |
| Type of Bicycle Rims | Tubeless |
| Bicycle Wheel Size | 29" |
| Tire Width (cm) | 2.5" |
| Number of Spokes | 28 |
| Bike Bottom Bracket Type | Truvativ Power Spline |
| Front Hub Type | Freehub |
| Rear Hub Type | Not Applicable |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | SRAM NX Eagle |
| Number of Chainrings | Triple |
| Pedal Style | N/A |
| Saddle Width (mm) | 140 |
| Seat Post Diameter (mm) | 31 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
