H2O
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.For smooth, easy paddling, try the H2O Crystal X FF Kayak Paddle. The low-angle blade offers smooth strokes and is made from glass fibre for a lightweight feel. Designed for precise feather control through its fast ferrule design, this H2O kayak paddle combines lightweight durability and performance for kayakers of all experience levels.
Low-angle fibreglass blade minimizes resistance for smooth strokes
Fast ferrule design adjusts feather angle while paddling
Available in lightweight fibreglass, stiff straight carbon fibre, and semi-flexible bent carbon fibre shafts
| Advanced Features | Lightweight |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 3 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.930 kg |
| Assembled Width (cm) | 17 cm |
| Blade Material | Fiberglass |
| Blade Material | Nylon |
| Blade Shape | Cleaver |
| Colour Group | Red |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Handle Material | Fiberglass |
| Handle Shape | Round |
|---|---|
| Pitch Degrees | 60 ° |
| Shaft Material | Fiberglass |
| Type of Oar/Paddle | Kayaking |
