Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Our Melange Cotton Yoga Blanket is inspired by desert landscapes and their beautiful earth, sand, and land melange of tones and hues. Hand-loomed in India, this blanket provides gentle cushioning, support, or warmth depending on your use. The versatile design can be rolled like a bolster, folded to add height like a block or cushion, or used to cover the body like a traditional blanket. Woven with flat selvage edges makes this blanket design easy to fold and roll flat and evenly, making it safe and consistent in shape for all your postures.
Individually hand-loomed in India
Textured melange design
100% soft cotton hand feel
Imperfections to the look and appearance may occur which add to the beauty of each handcrafted blanket.
Large size for full-body coverage in savasana
Flat selvage edges
Any shedding will decrease with use and additional washing
Melange Cotton Yoga Blanket has a slightly more complex weave than the Classic Cotton Yoga Blanket, involving a mix of dyed cotton that is cross-woven to create a heathered effect. While our Classic Cotton Yoga Blankets are a more simple weave, involving one or two different dyes of cotton woven together.
| Assembled Length (cm) | 203.00 cm |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 1.20 kg |
| Assembled Width (cm) | 152.00 cm |
| Bed Mattress Size | Not Applicable |
| Blanket Type | Yoga |
| Colour Group | Pink |
| Construction Method | Woven |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Fabric Thickness (mm) | 2.00 mm |
| Fill Material | Not Applicable |
| Laundering Instructions | Air Dry,Machine Wash |
|---|---|
| Number of Heat Settings | 1 |
| Primary Material | Cotton |
| Product Use(s) | Outdoor,Indoor |
| Sustainability | OEKO-TEX Standard 100 Certified |
| Thread Count | 280 |
| Trim | Self-Hemmed |
