Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Our Classic Cotton Yoga Blanket is the perfect addition to your yoga practice in the studio, or at home. Simple, functional, and beautiful. This blanket provides gentle cushioning, support, or warmth depending on your use. The versatile design can be rolled like a bolster, folded to add height like a block or cushion, or used to cover the body like a traditional blanket. Woven with flat selvage edges makes this blanket design easy to fold and roll flat and evenly making it safe and consistent in shape for all your postures.
Individually hand-loomed in India
soft hand feel
Flat selvage edges
Any shedding will decrease with use and additional washing
Woven by skilled artisan weavers in India, made with love and care, each blanket is unique. Please note, imperfections to the look and appearance may occur which add to the beauty of each handcrafted blanket.
Large size for full-body coverage in savasana
Tumble dry may tighten the weave
| Assembled Length (cm) | 203.00 cm |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 1.20 kg |
| Assembled Width (cm) | 152.00 cm |
| Bed Mattress Size | Not Applicable |
| Blanket Type | Yoga |
| Colour Group | Black |
| Construction Method | Woven |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Fabric Thickness (mm) | 2.00 mm |
| Fill Material | Not Applicable |
| Laundering Instructions | Air Dry,Machine Wash |
|---|---|
| Number of Heat Settings | 1 |
| Primary Material | Cotton |
| Product Use(s) | Outdoor,Indoor |
| Sustainability | OEKO-TEX Standard 100 Certified |
| Thread Count | 280 |
| Trim | Self-Hemmed |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Bed Mattress Size | Not Applicable | |||||
| Blanket Type | Yoga | |||||
| Construction Method | Woven |
