Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.For your yoga practice and beyond. Handloomed in India, this blanket provides gentle cushioning, support and warmth. Extremely versatile, you can roll it like a bolster, add height to your block, fold it for seated poses and shoulder stand, and use it as a cozy layer for Savasana. Woven with flat selvage edges, it folds flat and stacks evenly making it the yoga blanket of choice for all levels and styles.
Ideal support & lift
Extremely versatile prop
Individually hand-loomed in India
| Assembled Length (cm) | 203.20 cm |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 1.22 kg |
| Assembled Width (cm) | 152.40 cm |
| Bed Mattress Size | Not Applicable |
| Blanket Type | Yoga |
| Colour Group | Grey |
| Construction Method | Woven |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Fabric Thickness (mm) | 3.00 mm |
| Fill Material | Not Applicable |
| Laundering Instructions | Machine Wash |
|---|---|
| Number of Heat Settings | 0 |
| Primary Material | Cotton |
| Product Use(s) | Outdoor,Indoor |
| Sustainability | OEKO-TEX Standard 100 Certified |
| Thread Count | 0 |
| Trim | Self-Hemmed |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
