HARBINGER
NO COLOR
M
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Harbinger® 6" Padded Leather Weightlifting Belt offers enhanced comfort with interior foam cushioning and a suede lining. Belts are constructed of genuine leather with a contoured design to snugly fit the body and offer support for heavy lifting and strength training without hindering mobility. The Harbinger 6" Padded Leather Belt provides more coverage for larger bodies and increased stability. Backed with split leather, these padded leather weightlifting belts combine support with lasting quality and durability.
Padded leather 6" weightlifting belt with contoured natural leather.
Interior foam cushioning and suede lining offer enhanced comfort.
6" width stabilizes back and core during heavy lifting
genuine leather offers superior support and helps maintain proper posture
Heavy duty dual-pronged steel roller buckle secures tensioning
| Weight Belt Type | Weight Lifting |
|---|---|
| Primary Material | Cowhide Leather |
| Shape | Contour |
| Gender | Unisex |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 160.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.60 kg |
| Assembled Length (cm) | 95.76 cm |
| Assembled Width (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Height (cm) | 95.76 cm |
| Assembled Thickness (cm) | 0.76 cm |
| Cleaning Recommendation | Hand Wash Only |
|---|---|
| Drying Recommendation | Air Dry |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Weight Belt Type | Weight Lifting | Weight Lifting | Weight Lifting | Weight Lifting | |
| Primary Material | Cowhide Leather | Cowhide Leather | Nylon | Nylon | |
| Shape | Contour |
$99.9$145.96
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
