HARBINGER
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Expand your weight training routine with the Harbinger® Polypro Dip Belt. The contoured design of this belt provides back and upper body support, fitting comfortably during serious training. The 34" steel chain and carabiner mechanism allow weight to easily be added for chin-ups and dips helping to develop power and strength in triceps and chest. The Harbinger Polypro Dip Belt features thick polypropylene construction with heavy duty steel grommets to secure chain to belt for maximum durability. One size fits all.
Dip belt constructed of durable polypropylene with heavy duty steel grommets to secure chain to belt
Contoured belt design provides back support and fits comfortably during serious training
Extended 34" steel chain and carabiner mechanism to easily add weight for chin-ups and dips
Easy add weight mechanism
One size fits all
| Weight Belt Type | Weight Lifting |
|---|---|
| Primary Material | Nylon |
| Shape | Tapered |
| Gender | Unisex |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 160.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.83 kg |
| Assembled Length (cm) | 5.99 cm |
| Assembled Width (cm) | 4.70 cm |
| Assembled Height (cm) | 80.49 cm |
| Assembled Thickness (cm) | 5.99 cm |
| Cleaning Recommendation | Hand Wash Only |
|---|---|
| Drying Recommendation | Air Dry |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Weight Belt Type | Weight Lifting | Weight Lifting | Weight Lifting | Weight Lifting | Weight Lifting | |
| Primary Material | Nylon | Nylon | Cowhide Leather | Nylon | Nylon | |
| Shape | Tapered |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
