Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.If you’re ready to move beyond a beginner racquet, graduate to the HEAD AFT Cyber Elite Squash Racquet. The wide body and quadraform head shape will give you a new edge on the court.
AFT for increased stifness for more power
Larger head size for more power
Head light for easly handeling
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 485.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 190.00 g |
| Assembled Weight (g) | 190.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 21.00 cm |
| Beam Width (mm) | 19.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 14M X 19C |
| Primary Material | Aluminum |
