Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The CHALLENGE MP, slightly lighter than the PRO model, provides ambitious club players with spin and power.
Innegra
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 645.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 270 g |
| Unstrung Weight (g) | 270.00 g |
| Assembled Weight (g) | 270 g |
| Assembled Weight (g) | 270.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.5 cm |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 27.7 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 27.70 cm |
| Beam Width (mm) | 26 mm |
| Beam Width (mm) | 26.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
Yes, I recommend this product.
