Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The CYBER ELITE SQUASH RACQUET is forgiving and easy to handle, making it an excellent choice for new and casual players.
Head-light, and heavier than the TOUR and PRO models
Easy to handle and forgiving
Control and stability for new and casual players
Amplified Fibre Technology for additional power
Playful design
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 485.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 190.00 g |
| Assembled Weight (g) | 190.00 g |
| Assembled Length (cm) | 71.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 21.00 cm |
| Beam Width (mm) | 19.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Graphite |
