*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.At 8.1oz for additional power, the Head Extreme Tour Max Pickleball Paddle is the heaviest paddle from Head's Extreme Tour series. This pickleball paddle features a strategically placed Foamed Core and a lightweight carbon graphite hitting surface for a reactive nature, creating an excellent pop while maintaining a precise touch. Plus, the paddle is equipped with SpinOn, a specially developed lacquer applied to the paddle face for increased spin and control.
Carbon Graphite Hitting Surface (GHS) offers a superior feel and increased control
Foamed Core engineered to enhance the performance benefit of each of the three paddle silos
Optimized Tubular Construction (OTC) for perfect playability, feel, and sound
SpinOn lacquer on the face for a higher point of friction and massive spin potential
Comfort Grip System with inlaid PU material for a softer feel and less vibration
Diamond head shape for a larger sweetspot and increased control
Carbon graphite hitting surface (GHS) for great feel and control
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Unstrung Weight (g) | 230.00 g |
| Assembled Weight (g) | 230.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.80 cm |
| Assembled Width (cm) | 19.90 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 11.00 mm |
| Core Material | Polymer |
No, I do not recommend this product.
