Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Ideally suited for all court beginner to low intermediate player looking for a racquet that will offer them additional power.
Amplified Fibre Technology
Tear Drop Head
Light Weight
Graphite composite
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 500.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 160.00 g |
| Assembled Weight (g) | 160.00 g |
| Assembled Length (cm) | 70.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.50 cm |
| Beam Width (mm) | 17.60 mm |
| Racquet Balance | Head Heavy |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Carbon Fiber |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
