Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The GRAVITY JR. racquet is made for the serious up and coming player who wants the same modern power play benefits of the adult GRAVITY series fused into a lighter version.
Graphene 360+
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 645.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 255.00 g |
| Assembled Weight (g) | 255.00 g |
| Assembled Length (cm) | 66.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 26.20 cm |
| Beam Width (mm) | 24.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
