*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The EXTREME 135 is an even-balanced all-rounder that is designed for the power club player.
Power and even balance
The Innegra™ technology
Teardrop-shaped EXTREME 135 is an all-rounder that will suit the club player who feels at home on all parts of the court
Durable frame
Thin shaft
Constructed for excellent power transfer
Hybrid-composite structure which is integrated into the racquet, delivers advanced shock absorption and enhanced stability.
The vibrant, asymmetric color-block design ensures you will stand out at your club.
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 495.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 135.00 g |
| Assembled Weight (g) | 135.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.50 cm |
| Beam Width (mm) | 21.50 mm |
| Racquet Balance | Head Heavy |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Composite |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
No, I do not recommend this product.
