*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The colorful NOVAK 21 TENNIS RACQUET, which is named after Novak Djokovic, is perfect for boys between 4 and 6 who want to try tennis for the first time.
Colorful, vibrant design.
This racquet comes with the Damp+ insert, which reduces vibration.
The 21-inch NOVAK 21 TENNIS RACQUET is ideal for boys aged between 4 and 6 who are new to tennis.
Named after HEAD ambassador Novak Djokovic
The racquet's colorful header-card has an animal design and can be worn as a mask
Stickers included
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 520.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 180.00 g |
| Assembled Weight (g) | 180.00 g |
| Assembled Length (cm) | 55.20 cm |
| Assembled Width (cm) | 28.00 cm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 17C |
| Primary Material | Aluminum |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
