*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Feel the force with the GRAVITY MP, which has been upgraded with state-of-the-art Auxetic technology for sensational impact feel and enhanced playability. With its distinctive, rounded head shape and massive sweetspot, this racquet gives aggressive next generation performance players the control, flex and forgiveness they need to dominate any opponent. The Auxetic technology supplies greater feel and feedback on every shot, boosting your confidence as you swing a racquet endorsed by Alexander Zverev and Andrey Rublev. For an ultra-modern aesthetic that will turn heads, the signature GRAVITY flip design, with different colours on each side, has been refreshed with an asymmetric look.
Enormous sweetspot for control, flex and forgiveness
Distinctive rounded shape
Endorsed by Alexander Zverev and Andrey Rublev
Innovative Auxetic technology for sensational impact feel
Made for aggressive next generation performance players
New asymmetric flip design
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 645.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 295.00 g |
| Assembled Weight (g) | 295.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 27.00 cm |
| Beam Width (mm) | 22.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 20C |
| Primary Material | Composite |
No, I do not recommend this product.
