*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Juniors can play with speed and control with the lightweight Speed Jr. 26 TENNIS RACQUET, which is a perfect first racquet for kids aged from 9 to 11.
Made with a lightweight graphite composite
Designed for juniors aged between 9 and 11 who like to play with speed and control
Innegra technology provides shock absorption and improves stability
the Damp Plus technology absorbs impact vibration before it can reach the handle, giving better feel
Superb playability
Modern design
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 645.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 250.00 g |
| Assembled Weight (g) | 250.00 g |
| Assembled Length (cm) | 66.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 27.50 cm |
| Beam Width (mm) | 22.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
