Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Head Kids Radical Tennis Racquet, Aluminum, 23" is designed to help players aged between 6 and 8 start their tennis journey in the most comfortable way. This aluminium tennis racquet features the unique Damp Plus insert, which isolates the impact for less vibration and more comfort. The colourful and exciting new design, combined with an upside-down logo, adds to its striking, versatile look. Plus, the balance and string pattern on this kids tennis racquet allow for spin, ball speed, and smooth swings.
Aluminium construction for durability and lightweight performance
DAMP Plus insert isolates impact vibrations from the grip for exceptional comfort
16/18 string pattern offers a good balance of control and spin potential
630 cm² / 98 in² head size provides a generous sweetspot to make solid contact with the ball
Suitable for children between the ages of 6 and 8
Racquet comes pre-strung and ready for use
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 630.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 215.00 g |
| Assembled Weight (g) | 215.00 g |
| Assembled Length (cm) | 60.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 18C |
| Primary Material | Aluminum |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
Yes, I recommend this product.
