Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Made with a lightweight graphite composite, the Head Kids Speed Tennis Racquet, Aluminum, 23" is designed for players aged between 6 and 8 years old who like to play with speed and control. With superb playability and a modern design, this tennis racquet provides kids with maximum fun on the court. The Innegra™️ technology provides shock absorption and improves stability. Plus, the Damp Plus technology on this kids tennis racquet absorbs impact vibration before it can reach the handle, giving it a better feel.
Lightweight graphite composite for easy maneuvering
Durable aluminium O-Beam construction for long-lasting use
Innegra™️ performance fiber absorbs shock and improves stability
Damp Plus insert isolates impact vibrations from the grip for exceptional comfort
Suitable for children between the ages of 6 and 8
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 630.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 215.00 g |
| Assembled Weight (g) | 215.00 g |
| Assembled Length (cm) | 58.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 26.20 cm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 18C |
| Primary Material | Aluminum |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
