Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Made with a lightweight graphite composite, the Head Kids Speed Tennis Racquet, Aluminum, 25" is designed for players aged between 8 and 10 years old who like to play with speed and control. With superb playability and a modern design, this tennis racquet offers kids maximum fun on the court The Innegra™️ technology provides shock absorption and improves stability. Plus, the Damp Plus technology on this kids tennis racquet absorbs impact vibration before it can reach the handle, giving it a better feel.
Lightweight graphite composite for easy maneuvering
Durable aluminium O-Beam construction for long-lasting use
Innegra™️ performance fiber absorbs shock and improves stability
Damp Plus insert isolates impact vibrations from the grip for exceptional comfort
25" frame length for juniors from 8 to 10 years and 50"-55" in height
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 680.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 240.00 g |
| Assembled Weight (g) | 240.00 g |
| Assembled Length (cm) | 63.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 27.30 cm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Aluminum |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
