Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Made with a lightweight graphite composite, the Head Kids Speed Tennis Racquet, Graphite, 25" is designed for players aged between 8 and 10 years old who like to play with speed and control. With superb playability and a modern design, this tennis racquet is perfect for afternoon fun on the court. The Innegra™️ technology provides shock absorption and improves stability. Plus, the Damp Plus technology on this kids tennis racquet absorbs impact vibration before it can reach the handle.
Lightweight graphite composite for easy maneuvering
Durable aluminium O-Beam construction for long-lasting use
Innegra™️ performance fiber absorbs shock and improves stability
Damp Plus insert isolates impact vibrations from the grip for exceptional comfort
25" frame length for juniors from 8 to 10 years and 50"-55" in height
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Unstrung Weight (g) | 240 g |
| Unstrung Weight (g) | 240.00 g |
| Assembled Weight (g) | 240 g |
| Assembled Weight (g) | 240.00 g |
| Assembled Length (cm) | 63.5 cm |
| Assembled Length (cm) | 63.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 27.3 cm |
| Assembled Width (cm) | 27.30 cm |
|---|---|
| Beam Width (mm) | 20 mm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Aluminum |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
