*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Perfect for a wide range of players, the Head Radical Elite Senior Picklball Paddle offers a larger sweet spot for power as well as a thicker core and an ergo grip for great playability.
Perfect for a wide range of players
Dynamic Power Shape for a larger sweet spot
Thicker OTC honeycomb core for great playability
New Radical color
Smooth fiberglass surface
Power and playability
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Unstrung Weight (g) | 230.00 g |
| Assembled Weight (g) | 230.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.80 cm |
| Assembled Width (cm) | 19.80 cm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Sponge Thickness (mm) | 15.00 mm |
| Core Material | Polymer |
| Surface Material | Fiberglass |
No, I do not recommend this product.
