ORANGE
Please select a Size to view availability
The Head Radical Elite 25 composite racquet is lightweight, oversized, and budget-friendly, making it ideal for beginners and intermediate players. It is easy to manoeuvre and very forgiving, featuring a fresh, bold, and asymmetrical design.
Lightweight, oversized and budget-friendly racquet for beginners and intermediate players
Easy to manoeuvre and very forgiving
Fresh, bold and asymmetrical design
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | ITF Compliant |
| Assembled Weight (g) | 280 g |
| Assembled Length (cm) | 68.5 cm |
| Assembled Width (cm) | 27 cm |
| Beam Width (mm) | 25 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
|---|---|
| Primary Material | Graphite |
