*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Upgraded with state-of-the-art Auxetic technology, the highly versatile RADICAL MP offers all-court performance players a modern blend of power, control and spin
Modern blend of power, control and spin
Bold, new, asymmetrical design
Engineered for all-court performance players
A variable beam cross-section
Innovative Auxetic technology for sensational impact feel
Highly versatile for all-court performance players
The versatile RADICAL MP features exclusive technologies, including sound grommets which enhance your power through greater string movement while optimizing sound and vibrations
Graphene in the frame
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 630.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 300 g |
| Unstrung Weight (g) | 300.00 g |
| Assembled Weight (g) | 300 g |
| Assembled Weight (g) | 300.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.5 cm |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 27 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 27.00 cm |
| Beam Width (mm) | 23 mm |
| Beam Width (mm) | 23.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Composite |
