Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Thanks to its Control Stabilizer Technology, the Head Senior Radical Tour Pickleball Paddle provides incredible power with enhanced stability during powerful rallies. This pickleball paddle features the Head's Graphite Hitting Surface (GHS), which combines a crisp feel with added control while the lightweight surface gives the paddle a reactive nature, creating an excellent pop on the ball. Plus, the Comfort Grip System ensures a secure fit and enhanced vibration dampening.
Carbon Graphite Hitting Surface (GHS) offers a superior feel and increased control
Extended powercore with additional thickness for power
SpinOn lacquer on the face for a higher point of friction and massive spin potential
Comfort Grip System with inlaid PU material for a softer feel and less vibration
Dynamic Power Shape for a larger sweetspot and increased control
Comfort Grip System ensures a tremendous feel and enhanced vibration dampening
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Unstrung Weight (g) | 225.00 g |
| Assembled Weight (g) | 225.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.80 cm |
| Assembled Width (cm) | 19.80 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Sponge Thickness (mm) | 15.00 mm |
| Core Material | Polymer |
Yes, I recommend this product.
