Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed for children between 9 and 11 years, the perfect speed and control they need for their game.
Graphene 360
Full graphite
Target age 9-11 strung with lynx string
Strung with lynx string
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 645.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 250.00 g |
| Assembled Weight (g) | 250.00 g |
| Assembled Length (cm) | 67.80 cm |
| Assembled Width (cm) | 31.50 cm |
| Beam Width (mm) | 22.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
Yes, I recommend this product.
