*On select style/sizes
BLUE
4
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Head SP23 MX Spark Elite Senior Tennis Racquet boasts an energetic, modern design with a large sweet spot area, making it an ideal tennis racket for beginner players. Its Metallix technology provides a solid feel and precise control, allowing new tennis enthusiasts to make an impact on the court with improved accuracy and power.
Large sweet spot area for forgiving accuracy and power on off-center shots
Eye-catching, energetic design appeals to new tennis players
Metallix technology delivers a solid, controlled feel on every swing
Pre-strung for convenience right out of the package
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 660.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 265.00 g |
| Assembled Weight (g) | 265.00 g |
| Assembled Length (cm) | 72.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 32.00 cm |
| Beam Width (mm) | 22.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
$127.82$189.95
