*On select style/sizes
One Size
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The colourful NOVAK 19 TENNIS RACQUET, which is named after Novak Djokovic, is perfect for boys between 2 and 4 who want to try tennis for the first time.
This racquet comes with the Damp+ insert, which reduces vibration.
Stickers included
The 19-inch NOVAK 19 TENNIS RACQUET is ideal for boys aged between 2 and 4 who are new to tennis.
colourful, vibrant design.
Named after HEAD ambassador Novak Djokovic
The racquet's colourful header-card has an animal design and can be worn as a mask
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 520.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 175.00 g |
| Assembled Weight (g) | 175.00 g |
| Assembled Length (cm) | 50.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 28.00 cm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 17C |
| Primary Material | Aluminum |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
$91.79$147.94
