Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.This racquet will make sure that your first steps on the tennis court won't be your last. The pre-strung SPARK TOUR comes in an entirely new design that takes its inspiration from a volcanic eruption that has a slightly higher beam and provides more power than the PRO version.
Metalix
Arcore
| Accessories List | Cover |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | USTA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 645.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 275 g |
| Unstrung Weight (g) | 275.00 g |
| Assembled Weight (g) | 275 g |
| Assembled Weight (g) | 275.00 g |
| Assembled Length (cm) | 72 cm |
| Assembled Length (cm) | 72.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 32.5 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 32.50 cm |
| Beam Width (mm) | 23 mm |
| Beam Width (mm) | 23.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 1.75 mm |
