HELINOX
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Sold as a set of two, Rocking Feet attach simply and securely providing that quintessential back porch experience from anywhere in the world.
Sold as a set of two - one for each side of your chair
Easy attachment and removal – just press on and pull off
Specifically sized to work with the Helinox Chair One
| Type of Chair | Hunting & Camping Seat |
|---|---|
| Advanced Features | Foldable,Lightweight,Easy to Clean |
| Product Use(s) | Camping,Backpacking |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 111111111111.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.44 kg |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Frame Material | Not Applicable |
| Assembled Length (cm) | 53.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 3.20 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 4.00 cm |
| Folded Length (cm) | 58.00 cm |
| Folded Width (cm) | 5.50 cm |
| Folded Height (cm) | 5.50 cm |
| Seat Length (cm) | 111111111111.00 cm |
| Seat Width (cm) | 111111111111.00 cm |
| Seat Height (cm) | 111111111111.00 cm |
| Leg Diameter (mm) | 11111111111.00 mm |
